פלדנקרייז

זהו טקסט חלופי

רבים מניחים שפלדנקרייז הוא סוג של רפואה משלימה. הנחה זו אמנם שגויה, אך איננה רחוקה מהמציאות. מעבר להיותו שיטת אימון, הפלדנקרייז מהווה גם שיטה טיפולית המתמקדת בגוף ובנפש. המקור לבלבול נובע מהעובדה שטיפול בפלדנקרייז מוצע במסגרת מרפאות לרפואה אלטרנטיבית, אולם לצד טיפול בפלדנקרייז ישם גם לימודי פלדנקרייז ושיעורי פלדנקרייז במסגרת חוגים וסדנאות, וכן אפשרות לתרגול פלדנקרייז בשלל מסגרות, כגון מועדוני כושר, מתנ”סים, מרכזי בריאות וחדרי כושר.

אם גם אתם מעוניינים לרכוש ידע בשיטת אימון טיפולית לשם שיפור התפקוד הגופני והנפשי, ולרכוש מיומנויות וכלים שיתרמו לשיפור איכות חייכם, אתרו את שיעורי הפלדנקרייז המתקיימים קרוב למקום מגוריכם והשתלבו בפעילות תורמת זו.

 

מה היא שיטת פלדנקרייז?

את שיטת פלדנקרייז, המתמקדת בתנועה לשם השפעה על מערכת העצבים ובשינוי הרגלי המחשבה, התנועה ודפוסי החשיבה והאישיות, הגה ד”ר לפיסיקה בשם משה פלדנקרייז. במסגרת שיעורי פלדנקרייז מקבלים המתאמנים ו/או המטופלים כלים רבים, ידע ומיומנויות המאפשרים להם להתנהל באופן התורם לבריאותם הנפשית והפיזית.

 

מה כוללים לימודי פלדנקרייז?

במסגרת לימודי פלדנקרייז לומדים המשתתפים על מבנה גוף האדם, על מערכת הכאב ועל הגורמים לכאב, ותוך הבנה של מערכות השריר והשלד מסיקים מהי התנועה הרצויה וכיצד ניתן למנוע או להפחית כאב. חוגי פלדנקרייז אף תורמים ליציבה נכונה, לתנועה מיטיבה, לשיפור הכושר הגופני ולמערכת שיווי המשקל.

תרגילי פלדנקרייז כוללים תרגילי אימון ושיווי משקל, טיפול במגע, מתיחות, הרפיות, שימוש במחשבה ומודעות להשפעה על התחושות, דמיון מודרך, זיהוי ושינוי הרגלים (תנועתיות, דפוסי חשיבה, רגשות), זיהוי תהליכים עצמיים, תהליכים סביבתיים ותהליכים חברתיים ועוד.

 

למי מתאימים שיעורי פלדנקרייז?

לאנשים הרוצים לשפר את הכושר הגופני שלהם ולרכוש מיומנויות תנועה ושליטה לשם שיפור איכות החיים ופיתוח פיזי, רגשי ונפשי. בשל המגע הרך וטכניקות האימון העדינות הנכללים בתרגילי פלדנקרייז, אימונים בשיטה זו יכולים להתאים גם לאנשים הסובלים מבעיות בריאות וממוגבלויות פיזיות.

 

פלדנקרייז כשיטת טיפול

כאמור, מעבר להיותה שיטת אימון, תורת הפלדנקרייז משמשת גם כשיטה טיפולית-שיקומית, ולפיכך מתאימה גם כחלק ממכלול טיפולים המוענקים לאנשים הסובלים מבעיות מגוונות, בייחוד מבעיות הקשורות למערכת השרירים והשלד, או לעניינים הקשורים למערכת שיווי המשקל.

האנשים שיוכלו להפיק תועלת רבה משיעורי פלדקרייז כוללים אנשים מבוגרים השואפים לשמור על כושר גופני ולשפר את התנועתיות, את הגמישות, את היציבות ואת שיווי המשקל, אנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות כגון כאבי פרקים, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ברכיים וכיוצא באלה ואנשים הסובלים ממחלות ראומטיות, כגון פיברומיאלגיה ומחלות ניווניות שונות. בנוסף, השיטה מסייעת גם לאנשים הסובלים ממחלת הפרקינסון, מטרשת נפוצה או מבעיות בדרכי הנשימה, למטופלים הנאלצים לעבור שיקום לאחר תאונות, חבלות, שבץ מוחי וכדומה, ולמטופלים בעלי הפרעות נפשיות. פלדנקרייז מסייע בשחרור מתחים ולחצים, בהתמודדות עם מצבי דחק ובטיפול בדיכאון ובחוסר שינה.

לסיכום, פלדנקרייז יכול לשמש כבסיס לפעילות גופנית ו/או כשיטה טיפולית. אין זה משנה באיזו מסגרת נלמדים לימודי פלדנקרייז – תרומתה של שיטה זו למתאמנים מרובה, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הנפשי.

מאמרים בנושא:

 

לרשימת חוגים מפורטת לחצו >>