קפוארה

אמנות הלחימה הברזילאית הידועה בשם קפוארה מאגדת בתוכה תחומים שונים: תנועה, גמישות, כוח, קצב ומוזיקה – והכול בחבילה אחת, באווירה קבוצתית תומכת. קפוארה ניתן ללמוד בכל גיל, החל מבית הספר היסודי ועד בכלל.

פיתוח יכולות פיזיותזהו טקסט חלופי

אימון הקפוארה כולל תרגילים לחיזוק השרירים, שיפור שיווי המשקל, שליטה וגמישות. האימון אינטנסיבי, ועם זאת מהנה. את הקפוארה משחקים, ולא נלחמים. כאשר שני מתאמנים משחקים זה מול זה, אחד האתגרים הניצבים בפניהם הוא לבצע תנועות מורכבות, חזקות ומדויקות, מבלי לפגוע בשותפם למשחק.

מוזיקה

הקפוארה משוחקת לצלילי הבירינבאו, האטבקי והפנדירו, כאשר הקהל שר ומוחא כפיים לפי הקצב. התלמידים לומדים להאזין למנגינה, להתאים לקצב, לשיר את השירים ואף לנגן בכלים אותנטיים. כך, ללא מאמץ, משתכללים גם השמיעה המוזיקלית וחוש הקצב של כל תלמיד קפוארה.

קבוצה תומכת

אימוני הקפוארה מתקיימים בקבוצה, ושיא השיעור – הרודה – מתבצע במעגל, כאשר בכל פעם זוג תלמידים משחק בלב המעגל, והקבוצה מסביב שרה, מנגנת ותומכת. ערכה של תמיכה קבוצתית חשוב לכל אדם, ובייחוד לילדים של היום, אשר לעתים קרובות מסתגרים כל אחד מול מסכו. האווירה התומכת מתבטאת הן בהנחיות של הימנעות מפגיעה זה בזה, והן בהגדרת האימון כמשחק קפוארה, ולא כקרב. במציאות רווית הפירוד והאלימות של ימינו, חוויה של שיתוף, משחק ותמיכה מביאה ערך חיובי מוסף לחייו של כל ילד, נער ובוגר.

קפוארה לכל גיל

כאמור, ניתן ללמוד קפוארה בכל גיל. קפוארה לילדים תחזק את הילד מבחינה פיזית, מנטלית ורגשית, קפוארה לנוער תעניק למתבגר ערוץ חיובי להפנות אליו אנרגיית נעורים מתפרצת, וכן נקודת אור תומכת בסבך נפתולי החיים, וקפוארה לבוגרים תחזק את הגוף ואת הנפש ותשמור את הגוף פעיל ובריא. הקפוארה היא אימון לחיים, וחווית הרודה מאפשרת לכל תלמיד להפגין את יכולותיו ולהתבטא במרכז המעגל, תוך גיבוי תומך של הקבוצה כולה, כך שגם מי שבדרך כלל נחבא אל הכלים משתתף במשחק.

לסיכום

מקורותיה של הקפוארה לוטים בערפל. אנו יודעים שהיא נוצרה בימי העבדות בברזיל, כאשר עבדים שנחטפו מבתיהם באפריקה מצאו דרך להתאמן למרות תנאי השבי בהם חיו. תיעוד מדויק של התפתחות הקפוארה בימיה הראשונים קשה למצוא, אך חינה, קסמה ואיכותה של אמנות הקפוארה מדברים בעד עצמם. הדרך בה משלבת הקפוארה בין פיתוח יכולות פיזיות ומנטליות לבין טיפוח אהבת האדם והחברות, היא ייחודית ומרשימה בעוצמתה ובפשטותה. זו אינה אמנות לחימה גרידא, אלא שילוב של אמנויות שונות, למכלול שלם של תנועה, צליל וקול אנושי, שכל אדם, ילד ונער יפיק ממנו תועלת רבה והנאה.

מאמרים בנושא:

 

לרשימת חוגים מפורטת לחצו >>