6 תוספי תזונה מומלצים שהגוף שלכם צריך לאחר אימון כושר

העיסוק בספורט משפר את הבריאות ואיכות החיים, אך דורש התמדה בשגרת אימונים לשיפור הביצועים ומחויבות לתהליך להשגת תוצאות.
ברגע שמצאתם את סגנון האימון המועדף עליכם, שילבתם אותו כחלק מהרוטינה, חשוב להתאים את אורח החיים כל שיתמוך בעיסוק הספורטיבי.
הקפדה על תפריט תזונתי יכולה לעשות הבדל גדול ביכולות הפיזיות וזו הסיבה שספורטאים רבים מתבססים על תזונה מותאמת לאימונים ומשלימים באמצעות תוספי תזונה ייעודיים.
תוספים אלה מכילים מינרלים, וויטמינים, חומצות אמינו וצמחים או רכיבים שונים אשר יכולים לשרת את העוסקים בספורט במצבים שונים.
כאשר התזונה דלה ואינה מספקת, עולה הצורך להעשיר אותה בתוספים או כשיש רגישות למזון ולא ניתן לצרוך מקור תזונתי להשגת וויטמין או מינרל חשוב – תוסף תזונה מהווה תחליף לחוסר היכולת לצרוך וויטמינים או מינרלים מסוימים ממקורות תזונתיים כלשהם.
בנוסף, ישנם תוספים שיכולים לייעל את הביצועים ולהוביל להשפעות חיוביות בהפקת אנרגיה, חיזוק השרירים ולהפחית את הסיכוי לכאבים בעקבות אימון.
בעת בחירת תוספי תזונה למיטוב הביצועים האתלטיים, כדאי להתייעץ עם רופא משפחה ו/או תזונאים על מנת לקבל המלצות על תוספים לפי שגרת האימונים, המצב הבריאותי, היסטוריה רפואית, משקל, גובה ובדיקות שנעשו ויש להקפיד גם על המינון המומלץ ולבחון שילובים בין התוספים למקסימום אפקט ולמניעת אינטראקציה שלילית ביניהם.

מגנזיום
מגנזיום הוא מינרל חשוב מאוד שיכול לשרת ספורטאים מבחינות רבות: הוא קריטי לתפקוד השרירים ונחוץ ליצירת אנרגיה ובעל תפקיד חשוב בהרפיית שרירים במיוחד שרירים מכווצים או שרירים תפוסים – תופעה נפוצה אצל רבים אחרי אימונים.
חשוב לוודא אספקה של מינרל זה שתורם להתפתחות המבנית של העצם. מחסור במגנזיום עשוי להוביל להתכווצות שרירים, בעיות שינה וכאבי ראש. מגנזיום חשוב במיוחד למתאמנים בשל המאמץ הפיזי שכרוך באימון פיזי מכל סוג.

כורכומין

כורכומין הוא החומר הפעיל שנמצא בכורכום ועל מנת לאפשר ספיגה מרבית שלו ושל היתרונות הנלווים אליו מומלץ לקחת אותו בצורת תוסף. כורכומין הוא נוגד חמצון עוצמתי, בעל השפעות אנטי דלקתיות ויכול לסייע בהתמודדות עם דלקת פרקים ובחיזוק מערכת החיסון, ריפוי פצעים ובמאבק בזיהומים. כורכומין יכול לסייע לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף ויכול לתרום לספורטאים בהתאוששות מהירה יותר מאימונים, במיוחד מאימונים אינטנסיביים ובתדירות אימונים גבוהה.

ויטמין B12

B12 הוא וויטמין שיכול לסייע לספורטאים ויכול לשפר ביצועים. הוא נדרש במיוחד כאשר הספורטאי צמחוני. ויטמין 12B יכול לחזק את ייצור תאי הדם האדומים וכך למנוע אנמיה ולשפר גם במינון הרצוי את התפקוד הקוגניטיבי שחשוב לחדות הספורטאי. לוויטמין מסוג זה גם חשיבות בסינתזה של התאים ובדרך בה הגוף בונה מחדש את הרקמות.

ברזל

ברזל חיוני להובלת חמצן ומחסור בברזל עשוי לגרום לעייפות והתשה לאחר ביצועים גופיים.
רמות ברזל נמוכות עשויות גם להפחית סיבולת אצל העוסקים בספורט ולהגדיל את כמות האנרגיה בה הגוף משתמש. מחסור בברזל יכול לגרום למצב של קוצר נשימה ולהתאוששות איטית לאחר האימונים. כדאי לדעת שברזל עוזר גם לתפקוד הקוגניטיבי ולתפקוד החיסוני.

ויטמין D

ויטמין D אף הוא חיוני לספורטאים במינון מומלץ והוא יכול לסייע בשמירת בריאות העצמות ובריאות השרירים. לתהליכי אימון וויטמין D יכול לשמור על מסת שריר ולהפחית סיכון לפציעות דוגמת שברים.

ויטמין C

וויטמין C אומנם מוכר כוויטמין שחיוני לחיזוק המערכת החיסונית ויש לו גם איכויות רבות נוספות. הוא נחשב לנוגד חמצון עוצמתי ומסייע בהתאוששות מאימונים ומפציעות. בנוסף, מסייע בספיגת ברזל החשוב מאוד לתפקוד של הגוף וכן ביצירת קולגן חלבון שחיוני לתמיכה בעצמות ובשרירים.

חפשו תוספי תזונה של חברות מובילות ואל תשכחו להתייעץ מראש בבחירת התוספים החיוניים.